Nowatorska terapia nadpotliwości z wykorzystaniem autorskiego kosmeceutyku zawierającego rekombinowaną neurotoksynę
Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii PW, w ramach konsorcjum z firmą Science4Beauty, bierze udział w innowacyjnym projekcie mającym na celu opracowanie przełomowej terapii nadpotliwości. Projekt zakłada stworzenie kosmeceutyku zawierającego rekombinowane neurotoksyny, które oferują nowatorskie podejście do redukcji nadmiernego pocenia się.
Szacuje się, że z problemem nadmiernego pocenia się zmaga się około 3% populacji, a dostępne obecnie terapie są albo mało skuteczne, albo wiążą się z licznymi skutkami ubocznymi i wysokimi kosztami. Opracowany preparat będzie oparty na mechanizmie biologicznym – blokowaniu kanału sodowego Nav1.8 obecnego na powierzchni komórek nerwowych skóry. Dzięki nowatorskiemu podejściu projekt umożliwi opracowanie rozwiązania, które jest ekologiczne, zrównoważone oraz nieinwazyjne.
W ramach przedsięwzięcia planowane są:
- opracowanie metody produkcji rekombinowanych neurotoksyn,
- stworzenie stabilnej formulacji kosmetycznej,
- potwierdzenie skuteczności kosmeceutyku w badaniach klinicznych.
Projekt realizowany jest w konsorcjum Science4Beauty Sp. z o.o. (lider projektu) oraz Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT) współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Warto podkreślić, że dofinansowanie zostało przyznane w ramach prestiżowego konkursu SMART, w którym nasz projekt znalazł się w elitarnym gronie jedynie 51 wniosków wybranych do dofinansowania spośród 566 złożonych w tym naborze.