NCN SONATA 19

Projekt

Pokonywanie ograniczeń wynikających z ekranowania Debye’a za pomocą hybrydowych grafenowo-nanorurkowych urządzeń w wielobiomarkerowej diagnostyce sepsy

Opis

Niektóre choroby niestety nie mają tylko jednego konkretnego biomarkera, który dostarcza lekarzowi informacji diagnostycznych, ale kilka quasi-specyficznych, które mogą występować również w innych stanach. Przykładem takiej choroby jest sepsa – zagrażająca życiu dysfunkcja narządów spowodowana rozregulowaniem układu odpornościowego w wyniku infekcji ogólnoustrojowej. Rocznie dotyka ona ponad 49 mln osób, z czego aż 1/5 umiera – 11 mln osób rocznie. Szybka i precyzyjna diagnostyka sepsy jest bardzo trudna ze względu na niejednorodność i niespecyficzność tego stanu u różnych pacjentów.

Ogólnie, sepsę można podzielić na 3 główne etapy: prozapalny, przeciwzapalny i niewydolności narządów.

Na każdym z tych etapów wzrastają stężenia niektórych biomarkerów we krwi pacjenta. Biomarkery przeciwzapalne w pierwszym etapie obejmują białko C-reaktywne (CRP), które jest również powszechnym biomarkerem zapalenia o znaczeniu klinicznym w rozróżnianiu infekcji bakteryjnej i wirusowej. Innym biomarkerem sepsy jest białko kamieni trzustkowych (PSP). W końcowej fazie dysfunkcji narządowej dochodzi do podwyższenia poziomu mleczanów we krwi.

Projekt ma na celu wykorzystanie hybrydowych urządzeń opartych o jednościenne nanorurki węglowe i grafen do równoległego określenia stężeń wszystkich wyżej wymienionych biomarkerów i dzięki temu w przyszłości zastosowania właściwego podejścia terapeutycznego. Oczekujemy, że dzięki naszemu nowatorskiemu nanomateriałowi hybrydowemu osiągniemy ten cel i pomożemy zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych sepsy.

Finansowanie

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki 

logo NCN

Wykonawca

Politechnika Warszawska

Nr projektu

2023/51/D/ST4/00667

Wartość projektu

1 822 070,00 zł

Skip to content