Projekt
Nowatorska terapia nadpotliwości z wykorzystaniem autorskiego kosmeceutyku zawierającego rekombinowaną neurotoksynę
Zadania, działania, które będą realizowane w ramach projektu
Projekt zakłada opracowanie kosmeceutyku zawierającego rekombinowane neurotoksyny, które poprzez zaburzenie funkcji kanału sodowego Nav1.8 występującego na powierzchni komórek nerwowych w skórze mogą zmniejszyć objawy nadmiernej potliwości. Pozwoli to na wykorzystanie biologicznego (blokowanie receptorów) mechanizmu zmniejszenia pocenia w przeciwieństwie do częstego w stosowanych dezodorantach mechanizmu fizycznego (zablokowanie porów).
W ramach projektu planowane jest opracowanie zrównoważonej i ekologicznej, innowacyjnej metody produkcji dwóch rekombinowanych neurotoksyn, potwierdzenie ich struktury i właściwości, opracowanie formulacji kosmetycznej zapewniającej stabilność i aktywność neurotoksyn oraz potwierdzenie skuteczności opracowanego kosmeceutyku w badaniu klinicznym z udziałem ochotników z nadmierną potliwością.
Prace badawcze będą obejmować przygotowanie prokariotycznych systemów ekspresyjnych niosących pożądane sekwencje genów kodujących neurotoksyny, uzyskanie stabilnego wektora w szczepie bakteryjnym, dobór warunków hodowli szczepu w celu uzyskania najwyższej wydajności produkcji neurotoksyn oraz zwiększenie skali produkcji rekombinowanych neurotoksyn. Metoda produkcji w szczepach E. coli pozwala na zrównoważone, wydajne i skalowalne podejście do produkcji rekombinowanych białek – składników aktywnych kosmeceutyku. W kolejnym etapie potwierdzona będzie prawidłowa struktura otrzymanych neurotoksyn metodą spektrometrii mas zwłaszcza pod kątem prawidłowego złożenia mostków disiarczkowych oraz potwierdzona zostanie aktywność otrzymanych neurotoksyn metodą patch clamp in vitro na modelu oocytów z nadekspresją kanałów sodowych Nav1.8.
W toku badan in vitro, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 10993-5:2009 dotyczącej biologicznej oceny wyrobów medycznych, potwierdzony zostanie brak cytotoksyczności oraz brak właściwości drażniących i fotouczulających na modelu sztucznej skóry in vitro, zgodnie z 7. poprawką do dyrektywy UE dotyczącej kosmetyków (76/768/EWG)1, przepisami REACH i dyrektywą UE 2010/63/UE w sprawie ochrony zwierząt. Zostanie także oceniona zdolność przenikania neurotoksyn przez membrany modelowe odwzorowujące naskórek oraz następnie przez naskórek ludzki przy użyciu fragmentów skóry.
Następnie przeprowadzone będą badania aplikacyjne z udziałem ochotników z potwierdzoną nadpotliwością lub potliwością przekraczającą normę..Opracowany zostanie najbardziej skuteczny schemat stosowania kosmeceutyku. Otrzymany w wyniku projektu kosmeceutyk będzie miał istotny, pozytywny wpływ na komfort psychiczny i samopoczucie, które w szybkim tempie życia jest istotną składową jakości życia społeczeństwa.
Grupy docelowe
Grupą docelową projektu są konsumenci poszukujący skutecznego, bezpiecznego i nieinwazyjnego kosmeceutyku do walki z nadpotliwością przeznaczonego do stosowania przed długi czas.
Cel projektu
Celem projektu jest opracowanie skutecznej formulacji kosmetycznej zawierającej rekombinowane neurotoksyny do zastosowań w terapii nadpotliwości.
Efekty i rezultaty projektu
Rezultatem projektu będzie opracowanie innowacyjnego kosmeceutyku z zastosowaniem aktywnych neurotoksyn do terapii nadpotliwości. Produkt będzie bezpieczny dermatologicznie i odpowiedni do stosowania na różnych obszarach skóry (różniące się wrażliwością i grubością).
Nr projektu
FENG.01.01-IP.01-A09Z/24
Finansowanie
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG), Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Priorytet 1 Wsparcie dla przedsiębiorców, Działanie: Ścieżka SMART.
Lider
Science4Beauty Sp. z o.o.
Partner
Politechnika Warszawska Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT
Wartość projektu
11 375 284,98 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich
8 460 023,23 zł