Prowadzenie badań w zakresie: mikrobiologii, biologii molekularnej patogenów, immunologii i immunoterapii. Poszukiwanie nowych rozwiązań terapeutycznych w chorobach infekcyjnych. W szczególności, aktywność badawcza koncentruje się na:
- Opracowaniu uniwersalnej platformy z użyciem niereplikujących adenowirusów, jako uniwersalnych oraz wysoce immunogennych wektorów – adiuwantów w połączeniu z wyselekcjonowanymi epitopami CoV-19 (czynnika etiologicznego SARS-COVID-19). Założenia badawcze mają charakter aplikacyjny i przyczynią się do konstrukcji oraz szybkiego testowania szczepionek ochronnych przeciwko COVID-19 i in. chorobom wirusowym. Badania realizowane w ramach współpracy z ośrodkami krajowymi (NIZP-PZH, UJ) i zagranicznymi (Uniwersytet w Padwie, Włochy). Poznanie patogenezy COVID19 przy użyciu modeli badawczych 2D i 3D w ramach współpracy interdyscyplinarnej.
- Opracowaniu nowych i efektywnych metod immunoterapii w leczeniu pacjentów z nowotworami (np. międzybłoniakiem opłucnej, czerniakiem) z wykorzystaniem terapii łączonej tj. wirusa onkolitycznego kodującego ICOS ligand – czynnik stymulujący aktywację limfocytów T oraz anti-PD1 (inhibitor immunologicznego punktu kontroli PD-1). Badania dotyczące indukcji specyficznej odpowiedzi immunologicznej. Poznanie mechanizmu działania terapii łączonej i biologii nowotworu oraz opracowanie nowej i efektywnej metody leczenia pacjentów z nowotworami (Projekt Sonatina, kierownik dr Łukasz Kuryk NIZP-PZH). Projekt realizowany we współpracy z ośrodkami zagranicznymi w Padwie i Graz (Austria).
- Poszukiwaniu antymikotyków skutecznych w leczeniu pacjentów z zakażeniami grzybiczymi. Współpraca interdyscyplinarna z ośrodkami krajowymi (ICHO PAN, Wch PW) i zagranicznymi (Uniwersytet w Guanajuato, Tybindze).
- Wyznaczeniu aktywności przeciwgrzybiczej włóknin mających zastosowanie w obszarze ochrony sanitarnej i medycznej w projekcie współfinansowanym przez NCBiR (Konkurs Szybka ścieżka – Koronawirusy).
- Badaniu interakcji regulatorowej podjednostki kalcyneuryny grzybiczej Cal (kodowanej przez gen CNB1) z komórkami tucznymi (mastocytami) w ramach współpracy międzynarodowej z zespołem prof. Karla Kuchlera z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu (MUW). Podejście aplikacyjne wiążące się z opracowaniem strategii immunoterapeutycznej i przeciwgrzybiczej – kalcyneuryna cel dla pochodnej proksyfilinowej. (OPUS 22 NCN)
- Działalność dydaktyczna: realizacja prac dyplomowych, studenci uczestniczą w badaniach projektowych (NCN, NCBiR).