Wizyta gości z Uniwersytetu w Belgradzie w ramach projektu EMERGE

3 listopada 2022

25-27 października gościliśmy w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT naukowców z Uniwersytetu w Belgradzie.

W ramach europejskiego projektu „Emerging Printed Electronics Research Infrastructure” (EMERGE), który jest realizowany w Dziale Elektroniki Drukowanej, Tekstroniki i Montażu odbyła się w ubiegłym tygodniu pierwsza z wizyt studyjnych. Tzw. „Transnational Activies” mają na celu rozpowszechnianie wiedzy i doświadczeń związanych z elektroniką drukowaną poprzez udostępnianie zaplecza technologicznego beneficjentom spoza jednostek uczestniczących w projekcie.

Dr Milija Sarajlić oraz Evgenija Milinković są pracownikami Instytutu Chemii, Technologii i Metalurgii Uniwersytetu w Belgradzie i zajmują się drukowanymi sensorami gazów (głównie O2) oraz ogniwami fotowoltaicznymi. Przeprowadzone badania pozwoliły przede wszystkim rozwiązać problemy z powtarzalnością wydruków dzięki zastosowaniu sitodruku półautomatycznego.

W charakteryzacji materiałów i past do druku wykorzystano reometr Brookfield RS+CPS w celu  zbadania lepkości i zachowania past przy zmiennych naprężeniach. Natomiast profilometr stykowy Bruker Dektak XT pozwolił na pomiar kształtu warstw sensorów O2 z rozdzielczością rzędu 10 nm.

Współpraca z naukowcami z Serbii będzie kontynuowana, a pierwszym jej efektem będzie przygotowywana publikacja naukowa wyjaśniająca zależności działania drukowanych struktur od wyników uzyskanych w ramach projektu EMERGE.

Skip to content