Wykład: Heng-Chang Chen, „Wykorzystanie metod ilościowych i genomicznych do badania latencji HIV”
Zapraszamy do wysłuchania wykładu Heng-Chang Chena (Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii), który odbędzie się 7 lutego o godz. 14:00 w CEZAMAT PW.
Biografia
Heng-Chang Chen jest wirusologiem molekularnym i naukowcem zajmującym się analizą danych z ponad ośmioletnim doświadczeniem. Uzyskał tytuł doktora mikrobiologii na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (Berlin, Niemcy). Następnie dołączył do laboratorium dr Filiona w Centre for Genomic Regulation (Barcelona, Hiszpania) i laboratorium dr Benkirane w Instytucie Genetyki Człowieka (Montpellier, Francja) w ramach badań postdoc. W tym okresie rozpoczął studia nad wirusem HIV. W listopadzie 2022 r. został mianowany Młodszym Liderem Grupy Badawczej do kierowania Grupą Badawczą Wirusologii Ilościowej w Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (Wrocław, Polska).
Zakres badań
Jego badania są związane z molekularnymi kodami paskowymi, które są znacznikami molekularnymi, umożliwiającymi osiągnięcie badań ilościowych z rozdzielczością pojedynczych wirusów. Wraz z modelowaniem in silico i podejściami opartymi na sztucznej inteligencji, jego laboratorium bada mechanistyczną interakcję między wirusami, tj. HIV-1 i SARS-CoV-2, a genomem gospodarza, z naciskiem na (1) badanie utajonych rezerwuarów HIV-1 i stochastycznej transkrypcji HIV-1 oraz (2) identyfikację funkcjonalnych adnotacji sygnatur mutacji SARS-CoV-2 odpowiedzialnych za transmisję międzygatunkową.
Tytuł: Wykorzystanie metod ilościowych i genomicznych do badania latencji HIV
Data: 7 lutego 2024 r., godz. 14:00
Lokalizacja: Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
ul. Poleczki 19, Warszawa
Sala: 1.47
Wstęp wolny
Wykład odbędzie się w języku angielskim.