Nowa publikacja dr hab. inż. Agnieszki Łękawy-Raus

4 października 2023

Publikacja ukazała się w „Wood Science and Technology. Journal of the International Academy of Wood Science”.

„Functional materials based on wood, carbon nanotubes, and graphene: manufacturing, applications, and green perspectives” to tytuł publikacji autorstwa Damiana Łukawskiego, Patrycji Hochmańskiej-Kaniewskiej, Dominiki Janiszewskiej-Latterini i Agnieszki Łękawy-Raus w numerze 57 (2023) czasopisma „Wood Science and Technology. Journal of the International Academy of Wood Science”.

W artykule autorzy prezentują przegląd najnowszych badań, w których drewno i materiały drewnopochodne w połączeniu z nanorurkami węglowymi i  grafenem mogą skutkować otrzymaniem materiałów o całkowicie nowych właściwościach. Autorzy skupili się na produkcji takich materiałów, ich funkcjonalności oraz zastosowaniu w perspektywie ekologicznej. Analizowane przykłady pokazują bliskie pokrewieństwo między nanorurkami węglowymi i grafenem. Badania wykazały, że drewno może być bezpośrednio przekształcane w węgiel o wiązaniach sp2, tj. tworzyć struktury grafenowe. Co więcej, wykazano, że zarówno nanorurki węglowe, jak i grafen mogą być stosowane do powlekania lub infiltracji drewna i przetworzonych materiałów drewnopochodnych, takich jak elastyczne gąbki drewniane lub biochary.

Dzięki unikalnym właściwościom elektrycznym, mechanicznym, termicznym i zwilżającym grafenu i nanorurek węglowych wykazano, że ich nanokompozyty na bazie drewna mają wiele potencjalnych zastosowań w obszarze zielonej elektroniki lub jako nanourządzenia.

Artykuł cytuje również badania samych autorów, którzy opracowali drukowane elementy elektroniczne na drewnie do zastosowań w konstrukcjach drewnianych, wystroju wnętrz i meblarstwie.

 

Artykuł dostępny jest w formie open access:
https://link.springer.com/article/10.1007/s00226-023-01484-4

 

Łukawski, D., Hochmańska-Kaniewska, P., Janiszewska-Latterini, D., Łękawa-Raus, A., Functional materials based on wood, carbon nanotubes, and graphene: manufacturing, applications, and green perspectives, Wood Sci Technol 57, str. 989–1037. https://doi.org/10.1007/s00226-023-01484-4

Skip to content