Rozpoczęcie prac nad innowacyjnym projektem ASIR do monitorowania jakości wód

5 września 2024

Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu realizacji projektu finansowanego w ramach programu Hydrostrateg II. Politechnika Warszawska (Lider)- Cezamat PW, Wydział Mechaniczny Technologiczny oraz Wydział Chemiczny we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki WodnejPaństwowym Instytutem Badawczym, MAGLY Sp. z o.o., oraz NEBUCODE Sp. z o.o., ma na celu stworzenie Autonomicznego Systemu Internetu Rzeczy (IoT) do Monitorowania Jakości Wód oraz Operacyjnego Wspomagania Identyfikacji Zagrożeń.

Cele i zakres projektu

1. Autonomiczna Stacja Pomiarowa (ASP): Stacja będzie monitorować 10 kluczowych parametrów fizykochemicznych wód w trybie ciągłym przez 365 dni w roku. Dzięki technologii mikro hydrogeneratora, ASP będzie działać niezawodnie nawet w trudnych warunkach, zapewniając nieprzerwaną pracę. Moduły pomiarowe z miniaturowymi sensorami na elastycznym podłożu będą zapewniać wysoką precyzję pomiarów przy minimalnym koszcie eksploatacji.

2. Inteligentny Chmurowy System Zarządzania Stacjami Pomiarowymi (ICSZ-SP): Platforma chmurowa umożliwi zaawansowane zarządzanie danymi i prognozowanie zagrożeń. System będzie wyposażony w moduły prognozowania parametrów wody, identyfikacji anomalii, optymalizacji lokalizacji stacji pomiarowych, oraz wiele innych innowacyjnych funkcji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w centralnym modelu danych pozwoli na wczesne wykrywanie zagrożeń i optymalizację działań zaradczych.

3. Interaktywna Krajowa Mapa Ryzyka Zanieczyszczeniem Rzek (IKMR-ZR): Mapa ta dostarczy szczegółowych informacji o ryzyku zanieczyszczenia rzek, integrując dane z różnych źródeł i prezentując je w przystępny sposób. Narzędzie to pomoże w planowaniu lokalizacji stacji pomiarowych oraz monitorowaniu jakości wód na różnych obszarach kraju.

Dlaczego projekt ASIR jest ważny?

Dotychczasowe technologie monitorowania wód nie są w pełni dostosowane do warunków rzecznych, co skutkuje wysokimi kosztami i ograniczoną efektywnością. Nasze rozwiązanie ma na celu zaspokojenie tej potrzeby poprzez dostarczenie nowoczesnych, energooszczędnych narzędzi do precyzyjnego monitorowania jakości wód i skutecznego zarządzania zasobami wodnymi.

Oczekujemy, że nasz projekt przyczyni się do znacznej poprawy monitorowania wód i zarządzania ryzykiem zanieczyszczeń.

Dziękujemy naszym partnerom za wsparcie i czekamy na dalsze kroki w realizacji tego innowacyjnego przedsięwzięcia!

Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej”. Wartość realizowanego projektu 25.085.394,93 zł w tym wartość dofinansowania 22.178.017,24 zł.